Leonidio

Na začátku května jsem se podíval do Leonidia, nové řecké lezecké oblasti, o které je poslední dobou dost slyšet. Nedalo mi to, vzal jsem ženu a lano a vyrazil prozkoumat, co je pravdy na těch zkazkách o spoustě krásných sektorů, nekonečném potenciálu a vhodné oblasti na zimu.

No co vám budu povídat, je to tam krásný. Lezeního tam je mraky, v zatím tak 25 sektorech cesty od pětek po osmičky. Hezký je, že je tam vyrovnané množství lehkých a těžkých cest, takže si tam zaleze úplně v pohodě květinka v ladicích pětkách i urostlej borec v převislých sedmičkách. Pro oba dva tam toho je stejně, totiž mraky. A když si náhodou řekne borec a květinka, že by chtěli skotačit spolu, šestek je tam taky nepočítaně. Sektory jsou rozesety po obou stranách údolí nad Leonidiem, a od kempu jsou od dvou do deseti kilometrů. Chce to teda nějaký dopravní prostředek. Například jsme tam potkali borce s půjčenýma bicyklama, my se vozili auťákem. Je pravda, že k některým sektorům by se člověk na kole asi pěkně zapotil – v popisu přístu je třeba „vyražte z Leonidia směrem na Vaskinu a zaparkujte v deváté serpentině“, což je třista výškových metrů nad Leonidiem a podle mě už by se to dalo počítat jako vrchařská prémie třetí kategorie. Lezení je různorodé, kdo byl někdy lézt na vápně v jižní Evropě, tak to pozná. Střídá se šedá s oranžovou podle sklonu skály. Ve větších převisech se speciálně pro lezce vytvořili tufy a krápníky, který jsou protkány chytátky všech tvarů a velikostí. Radost si v nich zadivočit! A jelikož je to oblast nová, dá se tam sem tam najít i místo, kde si můžete krápník ulomit a odvézt domů. Zajištěný to je suprově, takže pokud hledáte pocity jako na tom našem písku, tak budete muset cvakat vždycky tak pátý nebo šestý jištění. No a aby tam toho lezení nebylo málo, tak je tam i pár vícedélek, který mají okolo 200 metrů. Některý jsou jen po nýtech, do některých potřebujete vlastní jištění.

Takhle v květnu už nám někdy bylo na lezení vedro. Když vysvitlo sluníčko, tak bylo na skále okolo třiceti, takže jsme hledali sektory ve stínu (ty jsou spíš pro trhače a drtiče) nebo se chodili přes poledne koupat a lezli ráno a večer. Jelikož ale bylo koupání luxusní, tak nám to vůbec nevadilo.

Lezecký fotky moc nemám, ale můžete se na to lezení kouknout v online průvodci:

Lezení v Leonidio

Já jsem si ho vytisknul a stačilo to. Nestíhaj tam sice dávat všechny nové sektory, protože pořád vznikaj. Skoro nejlepší, ve kterém jsme lezli, byl ani ne měsíc starej! V Leonidiu je lezecký minishop, ve kterém vám típek vytiskne sektory, které budou v průvodci chybět. Anebo se tam dá koupit hezká knížka, ve který asi bude i další lezení po Řecku.

Nejen lezením, ale i odpočinkem je Peťan živ. Takže spolu s květinkou prozkoumal i okolní kapličky, klášter, pláže a moře s průzračnou vodou, olivové sady, rozkvetlé louky, kavárny s řeckou kávou a restaurace s rybkama prvotřídní chuti a obchod, kde prodávaj Mythos, „the best Helenic beer“.

A cestou do nebo z Leonidia se dá stavit na nějakých těch antických památkách. My se koukli do Mikén, které jsou cestou a na dvě tři hodiny to je pěkný program. S menší zajížďkou se dá dostat na spousty dalších archeologických sajtů.

No abych to shrnul, tak nám se tam líbilo moc a počítám, že se tam ještě podívat pojedu. Oblast je to srovnatelná se spoustou jiných špičkových oblastí. Kalymnos a Geiykbiayri bych dal zatím ještě před Leonidio, ale až vynýtujou těch zbývajícíh 100 panenských sektorů, který tam koukaj do údolí a čekaj na svého borce s pořádnou vrtačkou, tak to může být destinace číslo jedna.

Cesta: Cesta do Leonidia nám vyšla nejrozumněji žlutým busem do Vídně (zpátky vlakem, sice s přestupem, ale za to rovnou do Pardubic), pak letadlem do Athén a odtamtud auťákem z půjčovny až do kempu na pláži.

Půjčení auta: V Athénách na letišti existuje několik společností, např. Budget, Avis, Hertz, Sixt. Objednat se dá přímo přes jejich stránky. Nejlevněji jsem to ale nakonec pořídil přes www.levnaautopujcovna.cz

Ubytování: My bydleli v kempu Semeli, kterej je na pláži a takhle v květnu byl skoro prázdnej. Dá se bydlet i hotýlkách přímo v Leonidiu.

Jídlo: Všechno se dá nakoupit v Leonidiu, my nejradši nakupovali u malých obchodníků, ovoce a zelenina je tam čerstvá asi celý rok, pečivo moc dobrý, jen pivo a víno v obchoďáku (takový větší smíšený zboží).

Tipy: Plynové bomby v Řecku jsme viděli jen narážecí (Campingaz). Taky jsem byl moc rád za nejmenší auťák z půjčovny, co měli, páč řecký uličky jsou dimenzovaný spíš na skútr než na auto. Vzal jsem 15 expresek a zjistil jsem, že ve čtyřicetimetrový cestě musím prví 4 vynechat, čili doporučuju 20 na dvojku. Lano 80 ideál.

Peťan